Doteraz nezverejnené listy, ktoré napísal otec Adolfa Hitlera, poskytujú vzácny pohľad do života muža, ktorý sa stal jednou z najslávnejších postáv histórie.
Minulý týždeň vyšla kniha v nemeckom jazyku s názvom „Hitlerov otec: Ako sa syn stal diktátorom“, ktorá čerpala z 31 listov, ktoré Alois Hitler (Adolfov otec) napísal Josefovi Radleggerovi, ktorý mu v roku 1895 predal farmu v Rakúsku.
Listy našiel potomok prenajímateľa v podkroví pred piatimi rokmi a v súčasnosti sú zverejnené prvýkrát. Autor a historik Roman Sandgruber píše aj o podobnosti Adolfa s otcom. Podľa autora mali obaja odpor k autoritám, mali skoro rovnaký podpis, zastávali antisemitské názory a pohŕdali školskými vedomosťami.
Autor tiež tvrdí, že Hitler bol odmalička antisemitský a do antisemitského klubu sa dostal dva mesiace po svojom príchode do Viedne v roku 1907. 

Kniha tiež podáva obraz veľmi nestabilného rodinného života mladého Hitlera. Podľa Sandgrubera mala rodina počas prvých 18 rokov Adolfovho života vystriedať 18 obydlí kvôli práci jeho otca, ktorý bol štátnym zamestnancom. Alois bol označovaný, ako arogantný a agresívny muž. Alois podľa knihy trval na tom, aby Adolf pokračoval v štátnej službe. Adolf mal autoritatívneho otca, ktorý ho bil.
Adolf sa však svojmu otcovi vzoprel a dvakrát sa hlásil na Akadémiu výtvarných umení vo Viedni. V oboch prípadoch bol odmietnutý.
„Chcel byť slobodným umelcom, nechcel ísť v šľapajach svojho otca,” píše Sandgruber. Alois nechal Adolfa so svojou treťou a oveľa mladšou manželkou Klarou Pötzlovou. Z listov tiež vyplýva, že Hitlerovu matku krátko pred smrťou v roku 1907 liečil židovský lekár.

Kniha približuje život mladého Adolfa a jeho otca Aloisa. Listom sa pripisuje veľký význam, vzhľadom na doterajší nedostatok informácii o otcovi Adolfa H. Dokonca nie je dodnes jasné, kto bol Adolfov dedko, keďže Alois narodený 1837 v Dolnom Rakúsku nemal v rodnom liste uvedeného otca.

Share.

Comments are closed.