Organizované zločinecké skupiny sú v Mexiku dlhodobo veľmi rozšírené. V tomto prípade zatiaľ nie je jasné, či útočil jeden z väčších kartelov, alebo menšie zločinecké skupiny. Podľa výročného amerického Národného úradu pre kontrolu drogovej závislosti (US Drug Enforcement Administration) predstavujú mexické drogové kartely najväčšiu hrozbu kriminality pre USA. Agentúra tiež uviedla, že majú najväčší vplyv na obchod s drogami a často sa o nich hovorí ako o nadnárodných zločineckých organizáciách. Tieto skupiny sa podieľajú okrem iného na vydieraní, prevádzačstve alebo krádeží ropy.

Podľa rôznych zdrojov pri jednom z najhorších útokov na políciu za posledné roky zomrelo 13-17 policajtov. Na sociálnych sieťach sa objavili fotografie, na ktorých sú rozstrieľané policajné autá a telá mŕtvych policajtov na ulici. K útokom došlo na dvoch rôznych miestach a doteraz nie je isté, či spolu súviseli.
“Na kolónu policajtov za bieleho dňa zaútočili členovia gangu v oblasti Llano Grande v obci Coatepec Harinas, keď hliadkovali v tejto oblasti.” uviedol Rodrigo Martinez-Celis, minister bezpečnosti pre štát Mexiko. Mexická La Silla Rota uviedla, že k druhému útoku došlo na ceste do Zacualpanu, kde došlo ku konfrontácii medzi bezpečnostnými zložkami a členmi gangu.

Rodrigo Martinez-Celis ďalej uviedol: “Tento útok je urážkou mexického štátu. Budeme reagovať so všetkou silou a podporou zákona.”

Share.

Comments are closed.