Po tom, čo sa Rusko dohodlo s Čínou, majú USA ako aj mnohé krajiny obavy.
Rusko s Čínou uzavreli “Mesačný pakt”, ktorý hovorí o spojení síl pri vybudovaní spoločnej základne na Mesiaci. Tento pakt vzbudil obavy z medzinárodných pretekov vo vesmírnom zbrojení. Briti s Američanmi už posilňujú vojenské sily, schopné bojovať proti budúcim nepriateľom vo vesmíre. Rusko-čínsky pakt má podľa ich domnienok pomôcť dobehnúť konkurenciu v zbrojení.

Bezpečnosť vesmíru je čoraz dôležitejšia, pretože satelitná komunikácia je kľúčom k bezpečnosti, sledovaniu, zhromažďovaniu spravodajských informácií a komunikácii.

Analytik Bruce Jones hovorí, že spojenectvo Ruska s Čínou a kombinácia ich zdrojov a odborných znalostí, môže viesť k všetkým možným druhom bezpečnostných hrozieb. Podotýka, že je dôležité chrániť sa proti hrozbám a západ musí reagovať na tieto plány.
Trumpova vláda uznala, že ide o hrozbu pre bezpečnosť satelitov už v roku 2018. Na základe tejto hrozby sformovala vojenskú jednotku špeciálne zameranú na ochranu vojenských satelitov. Ak by satelity unieslo Rusko alebo Čína, znamenalo by to, že veľké časti amerického letectva, armády a námorníctva by neboli schopné komunikovať. Takéto obavy má USA z paktu dvoch mocností.

Plukovník Richard Kemp (bývalý britský veliteľ v Afganistane) uviedol: „Akákoľvek spolupráca tohto druhu medzi Ruskom a Čínou vždy vyvoláva obavy. Kedysi sme boli zvyknutí na klasické formy ako armáda, námorníctvo a letectvo. V novej ére bude dominovať vesmír a kybernetika.

Share.

Comments are closed.