Idriss Déby bol prezidentom Čadu viac ako tri desaťročia.

11. apríla bol opäť vyhláseným víťazom volieb, čo mu umožňovalo vládnuť ďalších šesť rokov. Podľa dostupných informácii zomrel Déby v utorok na následky zranení, ktoré utrpel v boji proti rebelom. Déby sa často osobne zúčastňoval bojov.
Prezident hrdinsky prevzal vedenie bojových operácii proti teroristom z Líbye. Po zranení bol prevezený do hlavného mesta, kde zraneniam podľahol.
Niektoré zahraničné média vyjadrili pochybnosti o smrti prezidenta vzhľadom na to, že čadská armáda informovala iba o piatich obetiach, pričom mali zabiť až 300 rebelov. Pre mnohých je nepochopiteľné, čo robil prezident na bojisku, no Déby bol súčasťou bojov bežne, ako bývalý veliteľ armády.

„Aby ste viedli vojakov, musíte zacítiť pušný prach“

Idriss Déby

Déby sa prvýkrát dostal k moci v roku 1990, keď jeho povstalecké sily zvrhli vtedajšieho prezidenta Hissene Habreho, ktorý bol neskôr odsúdený za porušovanie ľudských práv na medzinárodnom súde v Senegale.
Déby bol hlavným francúzskym spojencom v boji proti islamskému extrémizmu v Afrike, hostil základňu pre operáciu francúzskej armády Barkhane a dodával kritické jednotky do mierového úsilia v severnom Mali.

Share.

Comments are closed.