Južná Kórea, Čína a Rusko sú proti vypúšťaniu rádioaktívneho odpadu do Tichého oceána. Ide o rádioaktívnu vodu z Fukušimy, ktorej vypúšťanie podporuje aj USA, informuje Insider.

Japonsko chce postupne vypustiť do Tichého oceánu až 1 200 000 ton kontaminovanej vody z jadrovej elektrárne Fukušima. Vyslanec pre klímu John Kerry v nedeľu na tlačovej konferencii v Soule uviedol, že si je istý, že japonská vláda bude pokračovať v riadenom vypúšťaní náležitými postupmi.

USA sa postavili za Japonsko, aj keď krajina čelí silnému tlaku svojich susedov kvôli rozhodnutiu, ktoré bolo prvýkrát oznámené 13. apríla, vypustiť kontaminovanú vodu z Fukušimy do oceánu. Námietky neprestali napriek opakovaným tvrdeniam Japonska, že kontaminovaná voda sa bude uvoľňovať, až keď bude „bezpečná a pitná“.
John Kerry poznamenal, že Washington bude pozorne sledovať vypúšťanie vody, aby sa ubezpečil, že vypúšťanie vody nebude predstavovať hrozbu pre verejné zdravie. 
Japonsko po zemetrasení v roku 2011, skladovalo približne 1 200 000 ton rádioaktívnej vody vo viac ako 1000 nádržiach. Vypúšťanie vody do oceánu sa začne v roku 2023. Vypúšťanie bude postupné a môže trvať dvadsať až tridsať rokov.

Pohľad na Fukušimu. STR / JIJI PRESS / AFP cez Getty Images

Čína a Južná Kórea vzniesli námietky proti plánu Japonska na postupné uvoľňovanie kontaminovanej vody s argumentom, že samotný objem kontaminovanej vody prúdiacej do Tichého oceánu môže byť nebezpečenstvom pre zdravie, bezpečnosť potravín a životné prostredie. 

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Zhao Lijian predniesol komentár, ktorý sa stal virálnym na sociálnej sieti Weibo (čínska verzia Twitteru), kde vyzval japonského ministra financií Tara Aso a ďalších úradníkov „vypiť vodu“, aby dokázali, že je to bezpečné. Krok Japonska označil za veľmi nezodpovedný.
Rusko tiež vyjadrilo vážne znepokojenie nad plánom Japonska a žiada podrobné vysvetlenie. 

Juhokórejskí ekologickí aktivisti v ochrannom odeve a maske japonského predsedu vlády Yoshihide Suga vystupujú počas protestu proti rozhodnutiu Japonska o uvoľňovaní odpadových vôd z Fukušimy. 13. apríla 2021. (Foto: Jung Yeon-je / AFP)
Share.

Comments are closed.


Warning: Illegal string offset 'text' in /data/d/b/dbf1812d-1dab-4b8f-9af9-2d4077a77eb9/zizz.sk/web/wp-content/plugins/complianz-gdpr/integrations/plugins/amp.php on line 129