V roku 2012 sa hrdý otec Ramjit Raghav dostal na globálne titulky časopisov, ktorý sa stal otcom vo veku 96 rokov. Prekonal rekord najstaršieho otca na svete. Ramjit Raghav, bývalý zápasník, pre Times of India uviedol, že svoju plodnosť pripisuje aj aktívnemu životnému štýlu bez alkoholu.

Starší muži, ktorí splodia deti, nie sú neznámi, najmä vo svete celebrít. Rod Stewart sa stal po ôsmykrát otcom v 66 rokoch, Mick Jagger vo veku 72 rokov a Bernie Ecclestone sa stal opäť otcom vo veku 89 rokov v júli 2020. Muži môžu produkovať spermie od puberty do zrelého veku a pokračovať v produkcii spermií.

Ženy majú naopak obmedzené úrodné okno (obdobie ženského menštruačného cyklu, keď je schopnosť ženy otehotnieť čo najvyššia). Po 51 rokoch – priemerný vek menopauzy – prestávajú uvoľňovať akékoľvek vajíčka a stanú sa neplodnými.

Biologický rozdiel často vedie k diskusiám o vypršaní biologických hodín žien, zatiaľ čo muži majú dojem, že zostanú plodní oveľa dlhšie. Realita je však oveľa zložitejšia. Rastie počet výskumov, ktoré ukazujú, že plodnosť mužov je vekom výrazne ovplyvnená.

Mužská plodnosť sa nezastaví tak náhle ako ženská. Semenník môže stále produkovať mužský hormón testosterón a bunky spermií, čo umožňuje niektorým mužom splodiť deti do 90 rokov.

To však neznamená, že plodnosť mužov nie je ovplyvnená vekom. Jedna štúdia ukázala, že po usporiadaní podľa ženského veku, bolo počatie počas 12 mesiacov o 30% menej pravdepodobné u mužov starších ako 40 rokov, v porovnaní s mladšími mužmi ako 30 rokov.

zdroj: theconversation.com

Napriek tomu, že sa spermie stále vytvárajú, ich kvalita sa mení. Počet vyprodukovaných spermií, sa s vekom menia. Jedna štúdia skúmajúca kvalitu spermií u 5.081 mužov (vo veku 16,5 – 72,3 rokov) uvádzala objem ejakulátu, koncentráciu spermií, motilitu (pohyblivosť) spermií a morfológiu (tvar) spermií. Namerané parametre ejakulátov sa pred 34.rokom života nezmenili. Ihneď potom celkový počet spermií (a celková pohyblivosť) poklesli. Koncentrácia spermií a podiel spermií na normálnej morfológii klesli po 40.rokoch. Pohyblivosť spermií a progresívne parametre pohyblivých spermií poklesli po 43.rokoch a objem ejakulátu po 45.rokoch. 

metaanalýzovej štúdii z roku 2015 bol (s použitím údajov z 90 štúdií) vek mužov spojený so znížením objemu spermií, znížením celkového počtu spermií, znížením motility a znížením percenta normálnej morfológie spermií.

Starší otcovia sú tiež spájaní s negatívnymi účinkami na dieťa. Starší muži môžu hromadiť poškodenie a mutácie v DNA spermií, čo môže viesť k zvýšenému riziku neúspešného alebo abnormálneho tehotenstva, z dôvodu oplodnenia poškodenými spermiami. U potomkov starších otcov je vysoká prevaha genetických abnormalít, detských rakovín a niekoľkých neuropsychiatrických porúch, ako sú autizmus, psychózy a bipolárne poruchy.

V nedávnej štúdii s BMJ mali muži vo veku 45 rokov alebo starší (v porovnaní s mladšími mužmi) zvýšenú pravdepodobnosť predčasného narodenia novorodencov, nízkej pôrodnej hmotnosti a nízkeho skóre Apgar – skóre používaného na testovanie zdravia novorodenca. Okrem toho bolo pravdepodobnejšie, že potomkovia otcov starších ako 55 rokov vyžadovali asistovanú ventiláciu a príjem na novorodeneckú jednotku intenzívnej starostlivosti.

Okno plodnosti žien je v priemere oveľa kratšie ako roky, ktoré sú muži schopní produkovať spermie. Ale negatívny vplyv vyššieho veku na plodnosť u žien je dobre zdokumentovaný. U mužov pribúdajú dôkazy naznačujúce, že starší muži majú horšiu kvalitu spermií, zvýšené poškodenie DNA spermií a mutácie. Starší muži by tiež mali byť poučení o možnom zvýšenom riziku vzniku zdravotných problémov u ich potomkov.

Share.

Comments are closed.