Udržiavanie hydratácie je nevyhnutné pre telesné funkcie, ako je regulácia teploty, transport živín a odstraňovanie odpadu. Voda funguje dokonca ako mazivo pre kĺby.

Aj keď väčšina ľudí vie, že by mali piť viac vody, môže to byť trochu nudné a bez chuti. A čo perlivá voda, ktorá to môže trochu oživiť? Perlivá voda je koniec koncov rovnako dobrá ako normálna voda, však? Nie tak celkom.

Bublinkové tekutiny

Perlivá voda sa vyrába nalievaním vody oxidom uhličitým. Tak vzniká kyselina uhličitá so slabým kyslým pH medzi tri a štyri. Tento „dobrý pocit v ústach, ktorý získate po vypití sýteného nápoja, je v skutočnosti chemická aktivácia receptorov na vašom jazyku, ktoré reagujú na túto kyselinu a dodávajú lahodnejšiu chuť. A tu je časť problému, pretože kyselina v nápojoch môže poškodiť naše zuby.

Vonkajšia vrstva našich zubov – zubná sklovina, je najtvrdším tkanivom v tele. Je tvorený z minerálu nazývaného hydroxyapatit, ktorý obsahuje vápnik a fosfát. Sliny sú hlavne voda, ale tiež obsahujú vápnik a fosfát.

Existuje rovnováha medzi zubnými minerálmi a minerálmi v slinách. Normálne majú ústa a sliny pH 6-7, ale keď pH klesne pod päť a pol, molekuly vápnika a fosfátu sa presunú zo zubov do slín (kvôli kyseline uhličitej v šumivých nápojoch).

Zlé pre zuby?

Táto demineralizácia vytvára v zubnom minerále drobné póry a sklovina sa začína rozpúšťať. Spočiatku sú póry mikroskopické a stále sa dajú upchať opätovným vápnikom alebo fosfátom alebo nahradením fluoridom – takto fluorid v zubnej paste chráni zuby. Ale akonáhle množstvo strateného zubného minerálu dosiahne určitú úroveň, póry sa už nedajú upchať a zubné tkanivo sa nadobro stratí.

Ak sú zuby často v kyseline zo sýtených nápojov, to môže spôsobiť rozpustenie väčšieho množstva minerálov, čím sa zväčšuje riziko opotrebenia alebo erózie zubov.

Aj keď je teda čistá perlivá voda pre vaše zuby lepšia ako ochutené limonády (diétne alebo bežné), ktoré majú nižšie pH, najlepšia je neperlivá voda – má pH okolo 7.

Čistá voda

Je tiež potrebné poukázať na to, že perlivá voda nepotláča chuť k jedlu. Napriek tomu, čo si môžete prečítať v rôznych online článkoch, neexistujú nijaké presvedčivé vedecké dôkazy, ktoré by naznačovali, že pitie perlivej vody vás prinúti cítiť sa plnšími alebo obmedzí vašu chuť k jedlu. Áno, pitie sýtenej vody naplní váš žalúdok, ale nezostane v žalúdku dlhšie ako neperlivá voda.

Odhaduje sa, že nealkoholické nápoje skutočne prispievajú k približne 25% príjmu cukru u dospelých a zvyšujú kyslosť v ústach.

Pokiaľ ide o zvýšenie príjmu tekutín, stále je preferovanou možnosťou neperlivá voda. Ale ak pohár neperlivej vody nie je vaša voľba, perlivá voda môže byť chutnejšou alternatívou k čistej vode a pomôže vám zostať hydratovaní – len si treba uvedomiť, ako často ju pijete pre svoje zdravie zubov.

Zdieľať.

Zanechať odpoveď