Oceány produkujú väčšinu kyslíka, ktorý dýchame. Regulujú počasie, poskytujú jedlo a poskytujú príjem miliónom ľudí. Sú to miesta zábavy a rekreácie, útechy a duchovného spojenia. Takže zdravé a živé oceány sú prospešné pre nás všetkých.

Tichý oceán – najhlbší a najväčší oceán na Zemi. Obrovský oceán, ktorý pokrýva asi tretinu povrchu planéty sa môže zdať neporaziteľný. Ekológia Tichého oceánu je napriek tomu ohrozená.

Vo väčšine prípadov za to môže ľudská činnosť. Systematicky sme drancovali Pacifik rýb. Obrovská skládka odpadu – odpadky sa našli aj v najhlbšom mieste Zeme, v Mariánskej priekope 11 000 metrov pod hladinou mora.

Oxid uhličitý, ktorý ustavične prechádza do atmosféry spôsobuje, že Tichý oceán (podobne ako iné oceány) sa stáva kyslejším. Znamená to, že ryby strácajú zrak a čuch a morské organizmy si ťažko vytvárajú mušle.

Oceánska skládka plastov

Problém oceánskeho plastu bol vedecky známy v 60. rokoch 20. storočia po tom, čo dvaja vedci videli mŕtve telá albatrosov, ktoré posýpali pláže severozápadných Havajských ostrovov v severnom Pacifiku. Takmer tri zo štyroch tiel, mali v žalúdku plast.

Teraz sa plastový odpad nachádza na všetkých hlavných morských biotopoch po celom svete, a to v rozmeroch od nanometrov po metre.

Plastové zvyšky v oceánoch predstavujú nespočetné množstvo nebezpečenstiev pre morský život. Zvieratá sa môžu zamotať do trosiek, ako sú vyradené rybárske siete, a môžu sa zraniť alebo utopiť.

Potápači púšťajúci žraloka veľrybieho z rybárskej siete.

Share.

Comments are closed.


Warning: Illegal string offset 'text' in /data/d/b/dbf1812d-1dab-4b8f-9af9-2d4077a77eb9/zizz.sk/web/wp-content/plugins/complianz-gdpr/integrations/plugins/amp.php on line 129