Ako si ctíme po smrti tých, ktorí zasvätili svoj život uzdraveniu a ochrane planéty? To je otázka, ktorú majú na pamäti ekologickí aktivisti už celé desaťročia. Kremácie aj tradičné pohreby spôsobujú škody na životnom prostredí, ktoré nie je ľahké zosúladiť. 

Americká spoločnosť Recompose (so sídlom v Seattli vo Washingtone) v spolupráci s architektmi Olson Kundig Architects preto navrhla nový plán a v r. 2016 predstavila projekt na inovatívne zariadenie v Seattli, kde sa budú ľudské telá kompostovať a meniť na pôdu. Spoločnosť Recompose dostala zelenú ako prvá na svete, a nedávno otvorila prvý pohrebný ústav na kompostovanie ľudí v krajine.

Smrť je významnou duchovnou udalosťou, a toto zariadenie poskytne príležitosť na opätovné spojenie pohrebných obradov s prírodou a ponúkne rýchlejšiu alternatívu k pohrebu alebo kremácii, uvádza Fast Company.

zdroj: Olson Kundig

V Olson Kundig priniesli úplne nový význam pojmu „smrteľná posteľ. Ich návrh zariadenia je zameraný na niekoľko kľúčových aspektov, skúseností, počnúc jednotlivými „nádobami, kde dochádza k organickej redukcii. V typickej pohrebnej praxi ich možno označiť ako rakvy; pozostatky človeka sú uložené v šesťuholníkovej prevzdušnenej nádobe a pokryté drevnou štiepkou, lucernou a senom. Tam sú zvyšky prevzdušnené a vytvorí sa vhodné prostredie pre teplomilné baktérie, uvádza Dezeen. Tieto baktérie potom rozložia zvyšky na použiteľnú pôdu.

Všetko – vrátane kostí a zubov sa transformuje. Je to preto, že riadením pomeru uhlíka, dusíka, kyslíka a vlhkosti, tento systém vytvára dokonalé prostredie pre teplomilné mikróby a užitočné baktérie, pomocou ktorých sa dá všetko rýchlo rozložiť. Recompose zmieša materiál na niekoľkých miestach počas procesu, aby sa zabezpečil dôkladný rozklad. Takto rozložené ľudské pozostatky generujú pôdu bohatú na živiny, ktorú je možné potom použiť na pestovanie rastlín.

Aká je výhoda tohto procesu, na rozdiel od cintorína? „Premenou ľudských pozostatkov na pôdu minimalizujeme odpad, predchádzame znečisťovaniu podzemných vôd balzamovacou tekutinou a predchádzame emisiám CO2 z kremácie a z výroby rakiev, náhrobných kameňov a hrobových vložiek. Tým, že umožňujeme organickým procesom transformovať telá na užitočné úpravy pôdy, pomáhame posilňovať náš vzťah k prírodným cyklom a zároveň obohatiť Zem. vysvetľuje spoločnosť. 

zdroj: recompose.life

Spoločnosť Recompose, ktorá bude schopná prijať 75 tiel vo svojej vlajkovej lodi v Seattli, tvrdí, že z mŕtveho tela urobí použiteľnú pôdu za 30 dní v procese, ktorý je oveľa menej náročný na zdroje ako kremácia alebo pohreb. Podľa denníka The Independent bude tento proces v skutočnosti využívať osminu energie kremácie a ušetrí metrickú tonu CO2 v porovnaní s väčšinou foriem pochovania.

Veľa ľudí sa snaží znížiť svoju uhlíkovú stopu, aby obmedzili svoje škody na planéte v dôsledku rastúcich obáv z účinkov zmeny podnebia. „Položili sme si otázku, ako by sme mohli použiť prírodu – ktorá zdokonalila cyklus života/smrti – ako model starostlivosti o ľudské pozostatky, uviedla Katrina Spadeová, zakladateľka spol. Recompose. „Videli sme príležitosť pre tento hlboký okamih, aby sme sa jednak vrátili Zemi a znovu sa spojili s týmito prírodnými cyklami.

Share.

Comments are closed.