Stavebný projekt považovaný za najväčší v dánskej histórii, spojí stovky veterných turbín, ktoré dodajú dostatok elektriny pre milióny domácností. Postavený ostrov bude dodávať čistú energiu do domovov a zelený vodík na použitie v lodnej doprave, letectve, priemysle a ťažkej doprave.

Toto rozhodnutie prišlo v čase, keď EÚ predstavila plány na transformáciu dodávok elektriny do bloku. Cieľom bloku je spoliehať sa väčšinou na obnoviteľnú energiu do desiatich rokov a do polovice storočia zvýšiť kapacitu veternej energie na mori zhruba 25-násobne.

Využívanie “obrovského potenciálu” veternej energie

Plánovaný ostrov, ktorý sa bude nachádzať 80 kilometrov od západného pobrežia Dánska, bude mať pôvodne rozlohu 120.000 m2, čo je viac ako 18 štandardných futbalových ihrísk. Energetický uzol v Severnom mori bude najväčším stavebným projektom v dánskej histórii.

Úrady dúfajú, že uzol bude funkčný do roku 2033. Predpokladá sa, že prvá fáza projektu bude stáť okolo 210 miliárd dánskych korún (cca 28 miliárd eur).

Veľký krok pre globálny ekologický prechod

Okolité veterné turbíny budú mať kapacitu najmenej 3 GW a časom sa budú zvyšovať až na 10 GW. Energetický ostrov je dôležitou súčasťou právne záväzného cieľa krajiny znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 70% oproti roku 1990.

Dánsko je domovom niektorých z najväčších výrobcov veterných turbín a pobrežných fariem na výrobu veternej energie.

Desaťročia veterného pólu

Severská krajina bola so svojimi priaznivými rýchlosťami vetra priekopníkom v oblasti pobrežného vetra a pred cca 30 r. postavila prvú pobrežnú veternú farmu na svete.

Bloomberg Green uvádza, že Dánsko získava 40% svojej elektriny z veternej energie. Krajina je tiež domovom najväčšieho svetového výrobcu veterných turbín, spoločnosti Vesta Wind Systems a popredného svetového vývojára veternej energie na mori, spoločnosti Orsted AS. 

Zatiaľ nebol stanovený žiadny dátum začatia výstavby ostrova, ktorý bude ovládať dánska vláda. Štát má tiež plány na druhý energetický ostrov v Baltskom mori.

Share.

Comments are closed.