Jiaxing je kľúčovým mesto pre niekoľko významných priemyselných odvetví. Mesto v juhovýchodnej Číne prezývajú aj  “domov hodvábu” prípadne “krajina mlieka a medu”.  V tomto meste navrhli architekti z MAD novú vlakovú stanicu, ktorú predstavili ako “Vlaková stanica v lese”. Takáto stanica na Slovensku by potešila každého.

Projekt stanice sa rozprestiera na ploche 35,4 ha a okrem stanice zahŕňa aj námestia a revitalizáciu priľahlého parku.

Čínske vlakové stanice súperia o to, aby boli väčšie než ostatné” hovorí Ma Yansong. „Stoja vysoko v meste ako veľké paláce a sú obklopené hlavnými cestami, impozantnými viaduktmi a často prázdnymi námestiami. Je možné, aby si mestské vlakové stanice namiesto tohto snaženia o veľkolepú monumentálnu architektúru vytvorili vlastné krásne prostredie s pohodlnými váhami a kombináciou efektívnych a humánnych dopravných a mestských funkcií? Je možné, aby vlakové stanice boli viac ako zastávkou pre cestujúcich, mestským verejným priestorom, ktorý si ľudia môžu vychutnať?

Príjemné prostredie s využitím pre obyvateľov a cestujúcich docielili presunutím dopravného uzla pod zem. Vďaka tomu sa im podarí vytvoriť mestskú oázu s prírodným tieňom, pohodlím a pokojom v rušnom meste.

Share.

Comments are closed.