Zaujímavosti

Domy s hangárom a cesta do práce lietadlom? Áno aj také štvrte existujú

Airpark bývanie na letisku

Viete si predstaviť mestskú štvrť, kde má každý dom hangár pre malé lietadlo?
Takáto štvrť sa nachádza aj neďaleko Sacramenta v Kalifornii. Cameron Airpark Estates je súčasťou Cameron Park. Rezidenčné letiská sú obytné štvrte navrhnuté v bezprostrednej blízkosti letiska. Vlastníci lietadiel, ktorí si tu zakúpia nehnuteľnosť majú k dispozícii bránu, ktorá vedie na letisko. Obyvatelia štvrte si tak nemusia robiť starosti s hustou cestnou premávkou. Na svete existuje 640 rezidenčných letísk. No Cameron Airpark Estates sa považuje za jedno z najpríjemnejších. Momentálne je v tejto lokalite na predaj iba jeden dom, ktorý sa predáva za 1 500 000 dolárov.
Ulice v Cameron Airpark Estates sú širšie a značky sú umiestnené veľmi nízko, aby ich nezachytili krídla lietadiel. Táto štvrť bola postavená v roku 1963 a nachádza sa tu 124 domov. Cesty tu majú šírku až 30 metrov a sú navrhnuté, tak aby piloti mohli doviesť svoje lietadlo až k domu.

Tieto cesty sú dokonca širšie ako vzletová dráha. Vzletová dráha je užšia, lebo ide o “jednosmerku”, pričom na cestách v štvrti je potrebný bezpečný prejazd nielen lietadiel ale aj automobilov.
Mnoho obyvateľov lieta aj do práce. Burl Skaggs sa presťahoval do Airparku v roku 2003. Burl dochádzal sedem rokov do práce v Palo Alto svojim lietadlom. Podľa jeho slov sa 2,5-3 hodinová cesta vďaka lietadlu zmenila na 35-40 minútovú.
Ďalší obyvateľ, Kurywchak, žil na tomto “letisku” päť rokov a povedal, že ak chcete nájsť domu s hangárom „musíte v podstate počkať, kým niekto zomrie“.
Podľa Skaggsa je každý dom výnimočný, pretože bol postavený jednotlivcom podľa ich vkusu. Skaggs dodal, že Cameron Airpark Estates je špeciálny okres v Kalifornii, ktorý riadi päťčlenná volená rada, ktorej je prezidentom. Žijú tu starí piloti z vojny vo Vietname až po nových mladých chlapov, ktorí väčšinou pracujú pre letecké spoločnosti. V tejto štvrti stretnete aj Julie Clark, ktorá bola známa letecká akrobatka. Julie Clark bola prvou ženskou pilotkou v komerčných aerolíniách a žije tu od roku 1983.
V Cameron Airpark Estates nežijú iba majitelia lietadiel, nájdete tú aj zberateľov automobilov, ktorých lákajú priestranné hangáre.


Prečítajte si tiež

Čím sa živilo týchto 24 hercov, kým sa preslávili?

Našud

Ktoré celebrity by si najlepšie poradili s inváziou mimozemšťanov?

Našud

Sklenený dom na sopke

Našud