Po intenzívnych rokovaniach bolo dnes  v EÚ  dohodnuté prerozdelenie dodatočných 10 miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Túto možnosť skoršej dodávky vyrokovala s výrobcom týchto vakcín predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Ide o veľký akt solidarity, keďže všetky členské štáty sú pod tlakom, aby získali čo najviac dávok vakcín. Časť z vakcín bude prerozdelená solidárne s niekoľkými členskými krajinami v záujme zmenšenia rozdielov v predpokladanej zaočkovanosti do konca júna (zaočkovanosť  v krajinách  EÚ sa mala pohybovať od 31% až do 90%). Zvyšok  vakcín sa prerozdelí štandardným systémom pro-rata, teda podľa počtu obyvateľov. 
Veľké rozdiely v počte zaočkovaných plynú z rozhodnutia konkrétnych vlád, ktoré stavili na vakcínu od AstraZenecy. Táto vakcína bola prvou dostupnou na trhu, no teraz s dodávkami výrazne mešká.
Vakcína od AstraZenecy je momentálne na pretras v médiach po celej EÚ kvôli prípadom, kedy sa čerstvo zaočkovaným vytvárali krvné zrazeniny. Najnovšie správy v médiách o zrazeninách pochádzajú z Nemecka, podozrenie na krvné zrazeniny následkom očkovania touto vakcínou majú u 31 ľudí. Ostatné vakcíny podobné správy nesprevádzajú.

V rozhodnutiach o portfóliu vakcín sa nepočítalo s tým, že by mohlo prísť k tak výraznému výpadku vakcín od jednej spoločnosti. Preto sme v tejto fáze rokovaní posilnili tím aj o ľudí so silnými vyjednávacími kvalitami, čo prispelo k tomu, že Slovensko v rokovaniach dosiahlo najlepší možný výsledok, “ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger. „Ďalšie kroky po oboznámení sa s touto situáciou sú už v kompetencii nového ministra zdravotníctva,“ doplnil premiér.

Slovensko nepatrilo medzi krajiny, ktoré verejne kritizovali systém pro-rata. Filozofia, v ktorej každá krajina má nárok na svoj podiel podľa počtu obyvateľov, je správna. „Riešenie sme ale hľadali v rámci rokovaní, pričom sme predstavili aj vlastný návrh prerozdelenia vakcín, v ktorom by spodná hranica zaočkovanosti bola minimálne na úrovni 50-52%,“ vysvetlil predseda vlády.

Výsledný kompromis túto logiku prijal a posúva mieru zaočkovanosti benefitujúcich krajín do konca júna na minimálne 45%. „Chcem oceniť aj prácu portugalského predsedníctva, ktoré sa veľmi snažilo nájsť priestor na dohodu ešte pred Veľkou nocou,“ uzavrel tému predseda vlády SR  Eduard Heger.​

Zdieľať.

Zanechať odpoveď