Facebook predstavuje Instagram Lite, ktorý má poskytnúť službu v rozvojových krajinách.

Instagram Lite zaberá iba 2MB oproti normálnej 30MB verzii. Aplikáciu oficiálne uviedli na trh práve dnes, aj keď na Obchod play ste ju mohli nájsť už dávno.
V súčasnosti je k dispozícii pre 170 krajín sveta. Aplikácia podporuje všetky bežné funkcie, ktoré poznáme, avšak museli niekde ubrať, aby dosiahli ten výrazný rozdiel v spotrebe dát a celkovej veľkosti aplikácie. V Lite verzii nebude možné vytvárať “Reels”, ktoré si, ale naďalej bude možné prezerať. Verzia nepodporuje ani tmavý režim, nakupovanie alebo reklamy.
Facebook avizuje, že niektoré z momentálne nedostupných funkcií budú pridané v aktualizáciách, ide hlavne o tmavý režim a samozrejme reklamy.
Instagram Lite je dostupný už od 2018, odkedy stihol nazbierať približne 200 miliónov aktívnych užívateľov za mesiac.
Pre Facebook ide o dôležitú aplikáciu, keďže podľa odhadov je v rozvojových krajinách online 65% populácie. Pre porovnanie je v Severnej Amerike online 90% populácie.
Facebook zameral Lite verziu práve na krajiny, v ktorých je vyššia pravdepodobnosť lacnejších zariadení so systémom Android, možno práve preto nie je aplikácia zatiaľ dostupná na iOS. V týchto krajinách môže ľudí odrádzať od bežnej verzie množstvo prenesených dát, ktoré sú pre obyvateľov často drahé.
Prvá verzia v roku 2018 mala iba 573kB, obsahovala oveľa menej funkcii, ale to aj samotný instagram v tom čase.
Prvou krajinou, kde bola aplikácia dostupná je India.
Jadro aplikácie sa zmenilo po tom, ako ju stiahli z obehu minulý rok, no v decembri ju opäť uviedli, ale vynovenú.

Aj keď je aplikácia určená pre rozvojové krajiny, mala by využitie aj u nás. Využiť by ju mohli ľudia žijúci v pohraničných oblastiach. Tieto oblasti majú často problém s rýchlejším mobilným internetom a to aj napriek chválam jednotlivých operátorov o pokrytí. Či bude inštalácia z “Obchod play” oficiálnou cestou časom dostupná aj u nás, je však otázne.

foto: Facebook
Share.

Comments are closed.


Warning: Illegal string offset 'text' in /data/d/b/dbf1812d-1dab-4b8f-9af9-2d4077a77eb9/zizz.sk/web/wp-content/plugins/complianz-gdpr/integrations/plugins/amp.php on line 129