Viete si predstaviť mestskú štvrť, kde má každý dom hangár pre malé lietadlo?
Takáto štvrť sa nachádza aj neďaleko Sacramenta v Kalifornii. Cameron Airpark Estates je súčasťou Cameron Park. Rezidenčné letiská sú obytné štvrte navrhnuté v bezprostrednej blízkosti letiska. Vlastníci lietadiel, ktorí si tu zakúpia nehnuteľnosť majú k dispozícii bránu, ktorá vedie na letisko. Obyvatelia štvrte si tak nemusia robiť starosti s hustou cestnou premávkou. Na svete existuje 640 rezidenčných letísk. No Cameron Airpark Estates sa považuje za jedno z najpríjemnejších. Momentálne je v tejto lokalite na predaj iba jeden dom, ktorý sa predáva za 1 500 000 dolárov.
Ulice v Cameron Airpark Estates sú širšie a značky sú umiestnené veľmi nízko, aby ich nezachytili krídla lietadiel. Táto štvrť bola postavená v roku 1963 a nachádza sa tu 124 domov. Cesty tu majú šírku až 30 metrov a sú navrhnuté, tak aby piloti mohli doviesť svoje lietadlo až k domu.

Tieto cesty sú dokonca širšie ako vzletová dráha. Vzletová dráha je užšia, lebo ide o “jednosmerku”, pričom na cestách v štvrti je potrebný bezpečný prejazd nielen lietadiel ale aj automobilov.
Mnoho obyvateľov lieta aj do práce. Burl Skaggs sa presťahoval do Airparku v roku 2003. Burl dochádzal sedem rokov do práce v Palo Alto svojim lietadlom. Podľa jeho slov sa 2,5-3 hodinová cesta vďaka lietadlu zmenila na 35-40 minútovú.
Ďalší obyvateľ, Kurywchak, žil na tomto “letisku” päť rokov a povedal, že ak chcete nájsť domu s hangárom „musíte v podstate počkať, kým niekto zomrie“.
Podľa Skaggsa je každý dom výnimočný, pretože bol postavený jednotlivcom podľa ich vkusu. Skaggs dodal, že Cameron Airpark Estates je špeciálny okres v Kalifornii, ktorý riadi päťčlenná volená rada, ktorej je prezidentom. Žijú tu starí piloti z vojny vo Vietname až po nových mladých chlapov, ktorí väčšinou pracujú pre letecké spoločnosti. V tejto štvrti stretnete aj Julie Clark, ktorá bola známa letecká akrobatka. Julie Clark bola prvou ženskou pilotkou v komerčných aerolíniách a žije tu od roku 1983.
V Cameron Airpark Estates nežijú iba majitelia lietadiel, nájdete tú aj zberateľov automobilov, ktorých lákajú priestranné hangáre.


Share.

Comments are closed.