Ako sa vyhnúť neserióznym predajcom, ktorí zavádzajú nepravdivými informáciami?
Rozprávali sme sa s Ivanom K. z firmy Preverenie-vozidla, ktorá už názvom naznačuje, čomu sa venujú.

Ivan sa venuje overovaniu vozidiel už viac ako 4 roky. Celé to začalo, keď sám hľadal auto a nemal mu kto pomôcť s preverením. Napriek tomu, že je automechanik, privítal by pomoc s preverením ostatných aspektov, ako je napríklad právny stav (exekúcia a pod.).
Vtedy sa rozhodol, že sa začne tejto problematike venovať, aby pomohol ostatným vyhnúť sa problémom. Jeho mottom je “Neriskujte, preverujte!

Začneme aktuálnou témou, pandémia urobila mnohým podnikateľom škrty, týka sa to aj vás? Kupujú sa autá v podobnom pomere? A aký vplyv má pandémia na cenu jazdeniek?
Áno týka sa to aj nás. Ľudia sú viac opatrní a premýšľajú, ako investujú svoje peniaze. Pre mnohých je to celoživotná investícia a chcú kvalitné auto. Čo sa týka ceny jazdeniek, tak tam je to na dlhšiu debatu. Určité typy vozidiel strácajú svoju hodnotu, ale výnimkou sú zánovné vozidlá z Nemecka, kde sa neobmieňa vozový park a tým pádom je vyšší dopyt ako ponuka. Ceny niektorých vozidiel sú dokonca vyššie, keďže je po nich dopyt nielen na Slovensku.

Takže, kým my naďalej kupujeme, Nemci sú v tejto dobe zdržanliví?
Nemci menia vozový park približne každé tri roky, v dôsledku krízy však nekupujú nové vozidlá a jazdia na tých 3-ročných ďalej. Tým pádom je na našom trhu nedostatok zánovných áut.

Sám ste bol automechanik, prečo práve preverovanie vozidiel? Prečo nie servis alebo predaj?
Aj popri preverovaniu sa stále vŕtam v autách, keďže s kolegom máme aj servis, ale viac ma napĺňa, keď sa nám podarí nájsť pekné vozidlo, z ktorého má náš zákazník radosť.

Prečo by mali ľudia využiť služby na preverenie vozidla?
Pre množstvo ľudí je kúpa jazdeného vozidla celoživotný sen, na ktorý si dlho šetria. My sa snažíme, aby ľudia za tie peniaze naozaj dostali kvalitné a spoľahlivé vozidlo s jasnou históriou. Kúpou takéhoto vozidla nášmu zákazníkovi ušetríme množstvo starostí s neželanými opravami a v neposlednom rade množstvo financií.

Sú Slováci naozaj tak nepoctiví, ako sa hovorí? Viac stáčame, alebo klameme o servisnej histórii, prípadne, čo je najväčším problémom/rizikom?
Bohužiaľ, áno sú. S autami sa robí obrovský biznis. Až 70% inzerovaných vozidiel má nedostatočný technický stav, stočené kilometre, alebo sú po vážnej dopravnej nehode. V neposlednom rade sú to exekúcie a záložné práva na inzerovaných vozidlách.

70% je veľmi vysoký podiel. Ktorý zo spomínaných problémov sa vyskytuje najviac?
Pri dovezených vozidlách sú problémom najčastejšie stočené kilometre a zatajované opravy po vážnych dopravných nehodách. Inzerované sú ako nebúrané s kompletnou servisnou históriou. Opak je ale pravdou, česť výnimkám. Nájdu sa u nás aj zodpovední predajcovia.

Je tento problém rovnako rozšírený aj v zahraničí a oplatí sa tam kupovať autá?
Aký máte názor na vozidlá z portálu autobazar.eu v porovnaní s mobile.de ?

Hm. Veľmi ťažká otázka. Zlé autá sa nájdu tak isto tu, ako aj v Nemecku. Je to individuálne. Záleží čo si dané auto prežilo na cestách. Keď mám porovnať tieto 2 portály, tak je samozrejmé, že na tom slovenskom nie je až taký výber, ako na mobile.de. Predsa len je Nemecko väčšia krajina a ten trh s jazdenými vozidlami je úplne iný, ako u nás. Záleží od typu a ceny, či sa viac oplatí vozidlo hľadať na Slovensku, alebo doviezť zo zahraničia.

Častejšie vašu službu využívajú ženy, alebo muži? A ktoré pohlavie z vašich skúsenosti pri predaji menej zavádza, keď zohľadníme aj to, že percentuálne je asi viac mužov, ktorí predávajú autá?
Myslím si, že je to 50 na 50. Väčšinou ide o ľudí, ktorí už v minulosti kúpili nepreverené auto a vypomstilo sa im to… Čo sa týka inzercie, tak úplná väčšina predávajúcich sú muži, alebo autobazár…

Váš názov Preverenie-vozidla.sk sa ľahko zamení s Overenie-vozidla.sk, nebojíte sa konkurencie?
Portál Overenie vozidla sa primárne venuje overovaniu právnych vecí, na rozdiel od nás, kde nášmu zákazníkovi ponúkame kompletnú službu pri kúpe vozidla. Ako je poradenstvo, právne preverenie, technická obhliadka, tak vieme zabezpečiť financovanie aj poistenie vozidla. Čiže ponúkame komplexnejšiu službu pri kúpe jazdeného vozidla.

Na Facebooku máte veľa pozitívnych recenzii, nájdu sa aj nespokojní klienti?
Snažíme sa to robiť najlepšie ako vieme, ku každému klientovi pristupujeme individuálne a snažíme sa do daného rozpočtu a kritérií nájsť čo najlepšie vozidlo po všetkých stránkach. Nespokojní? Ťažko povedať … Musím si zaklopať, zatiaľ sme nemuseli riešiť žiadne sťažnosti.

S akými extrémami ste sa stretli čo sa týka stočených kilometrov? Prípadne máte “pikošky” s klamlivými inzerátmi?
Čo sa týka stočených a rôzne búraných vozidiel, to by bolo na dlhú debatu. Bežne je omladené auto o 50 000 km, alebo rôzne poistné udalosti na nosné časti automobilu, častokrát opravy za 10 000 €. Taká “chuťovečka” bola Octavia II, poistná udalosť od predného nárazníku, cez blatníky, dvere, nanovo navarený B stĺpik. Paradox je, že vozidlo sa inzerovalo iba pár dní, kým si našlo nového majiteľa.

Ivana K. a jeho firmu nájdete na www.preverenie-vozidla.sk

Share.

Comments are closed.