Izrael čelí jednej z najväčších ekologických katastrof, aké táto krajina zažila.
Tamojšie úrady sa snažia lokalizovať zdroj znečistenia, pravdepodobne ide o loď, ktorej uniká ropa. V krajine sa zmobilizovali dobrovoľníci a všetkými silami sa snažia čistiť pobrežie. Izrael uzavrel všetky svoje pláže. Celková dĺžka pobrežia Izraela má 190km, z ktorých bolo zasiahnutých až 170km.
Úrady upozorňujú, že zdroj nebol lokalizovaný a únik trvá ďalej, čo sa prejavuje novými zhlukmi z ropného dechtu.
Ropná škvrna bola spozorovaná už minulý týždeň.
Fotografie z rôznych zdrojov ukazujú, aký dopad má táto ekologická katastrofa na životy zvierat. Fotografie zobrazujú vtáky, ryby alebo korytnačky pokryté ropou, mnoho zvierat už zahynulo. Úrady vyzývajú ľudí, aby sa zdržiavali ďalej od pláži.
Momentálne prebiehajú rozsiahle čistiace práce, ktoré však budú trvať podľa úradov ešte veľmi dlho.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovoril o situácii aj s Tarek El-Molla (egyptský minister pre ropu a nerastné suroviny). Premiér navrhol, aby lode plaviace sa v okolí boli poháňané zemným plynom miesto ropy.
Podľa najnovších informácii je veľmi veľká pravdepodobnosť, že sa podarí nájsť vinníka. Ministerka ochrany životného prostredia Gila Gamliel uviedla, že pátranie sa zúžilo na 9 podozrivých lodí, ktoré sa územím plavili 11. februára.
Koncom minulého týždňa bola na pobrežie vyplavená 16m dlhá veľryba, ktorej pri pitve našli v tele látky na báze ropy. Konkrétne látky podrobia ďalším testom.
Korytnačky sa snažia zachrániť aj majonézou.
Mnoho korytnačiek vyplavených na breh už bolo po smrti, iné sú celé od ropy.
Podarilo sa previesť 11 korytnačiek z ohrozeného druhu Kareta obrovská do národného strediska na záchranu korytnačiek. V tomto stredisku ich odborníci kŕmili majonézou. Majonéza rozkladá ropný decht a korytnačky sú schopné ho potom vykašliavať. Majonézu používajú aj pri popáleninách horúcim dechtom, v týchto prípadoch pomáha predísť ďalším poškodeniam pokožky.

Share.

Comments are closed.