Spoločnosť Microsoft je pripravená nahradiť Google pomocou svojho vyhľadávača Bing, uviedol austrálsky premiér Scott Morrison.
Premiér uviedol, že výkonný riaditeľ Microsoft Corporation Satya Nadella ho ubezpečil, že Bing môže vyhovieť potrebám Austrálčanov v prípade, ak by Google dodržal slovo a prerušil poskytovanie služieb v Austrálii.

Ak vám unikol dôvod, prečo by sa niečo také malo stať, je za tým pripravovaný zákon, podľa ktorého majú technologické firmy platiť za spravodajský obsah produkovaný mediálnymi spoločnosťami v krajine.

Podľa premiéra je dôležité, aby Austrália stanovila pravidlá, ktoré sú pre ich krajinu správne. Dodal, že mať v Austrálii spravodajské prostredie, ktoré je udržateľné a komerčne podporované, je pre fungovanie demokracie nevyhnutné.

Podľa Google vypracovala ACCC (Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa) veľmi kontroverzný zákon.

Google to myslí vážne. Ak by Google neurobil žiaden krok proti spomínanému zákonu, podobný osud by ho pravdepodobne čakal aj v iných krajinách. Ak zákon schvália a Google dodrží svoje slovo, ukáže ostatným krajinám čoho je schopný a získa do budúcna silnú vyjednávaciu pozíciu.
Minimálne sa najznámejší vyhľadávač dostal do nemilej pozície, ak totiž po schválení zákona nepreruší služby v krajine, bude pôsobiť slabo. Na druhej strane ak dodrží slovo bude pôsobiť ako “tyran” v čase digitálnych zmien.

O aké peniaze by Google prišiel?
Podľa New York Times spoločnosť Google Australia v roku 2019 zhromaždila od austrálskych inzerentov zhruba 3,3 miliardy dolárov a zaplatila dane vo výške približne 77 miliónov dolárov, pričom vykázaný zisk bol približne 637 miliónov dolárov.
Stratou Austrálie, by určite neskrachoval.
Firmy z celého sveta sa pozerajú na to ako na nich Google zarába a oni nič nedostávajú. To však nie je pravda. Vyhľadávač im prináša návštevnosť z vyhľadávania, ktorá im zarába (reklamy, predaje).

Išlo by pre Bing o výhru?
V prípade, ak by Bing “obsadil” Austráliu bolo by to víťazstvo.
Peniaze nie sú všetko. Austrálsky trh je pomerne malý, čiže by nešlo o obrovské zisky. Microsoft by však oslavoval víťazstvo PR.

Do tejto situácie sa v rovnakom čase zapojil aj Facebook, ktorý pohrozil blokovaním odkazov na austrálske média.

Google a Facebook dnes dramatickým spôsobom dokázali, že predstavujú existenčné hrozby pre svetové demokracie,” uviedol vo vyhlásení Barry Lynn, riaditeľ Inštitútu otvorených trhov , advokačnej skupiny vo Washingtone, DC proti koncentrácii spoločností a monopolnej moci.

Tieto dve korporácie využívajú svoju monopolnú kontrolu nad nevyhnutnou komunikáciou na vydieranie a šikanovanie slobodných ľudí.” dodal.


Share.

Comments are closed.