Pamätáte si vzrušenie a očakávanie prvého dňa v škole? Možno ste sa tešili na získanie nových priateľov. Alebo ste možno boli plachí a úzkostliví. Výskum ukazuje, že takéto vzrušenie a stres sú dve najbežnejšie reakcie na nástup do školy. Hovorí sa, že veľká časť tejto emočnej reakcie je sociálna.

Deti sa rýchlo učia v sociálnej oblasti a rýchlo si rozvíjajú zručnosti ako zdieľanie, riešenie konfliktov a empatia. V dnešnej dobe už veľa detí navštevuje škôlky pred začiatkom školy. Takže aj keď nemajú súrodencov, ich emočné a sociálne poznanie sa už začalo rozvíjať.

Ale počas pandémie COVID-19 sa stratilo veľa príležitostí na sociálne učenie. Ako to ovplyvní vývoj detí – a čo s tým môžeme urobiť? Vývoj mozgu začína krátko po počatí a pokračuje prinajmenšom v mladej dospelosti. Je formovaná komplexnou súhrou medzi génmi a prostredím. Existujú dôkazy o kritických obdobiach vo vývoji mozgu, napríklad o dospievaní, pokiaľ ide o spoločenské poznanie.

Sociálny kognitívny vývoj však začína v prvom roku života, keď sa u detí začne rozvíjať „teória mysle – porozumenie toho, čo si myslia ostatní – ktorá pokračuje až do veku päť rokov. Hra je dôležitou súčasťou tohto procesu, pretože zahŕňa veľa fyzických kontaktov a vytváranie priateľstiev, pomáha deťom zvládať emócie a zostať mentálne silný.

Vedci ešte musia úplne pochopiť spôsoby, ako bude mať blokovanie vplyv na deti v dôsledku znížených alebo oneskorených sociálnych interakcií. Nedávna štúdia však poskytuje dôkazy o tom, že obmedzenie COVID-19 skutočne ovplyvnilo sociálne poznanie niektorých dospelých. Štúdia ukázala, že ľudia zaznamenali zníženie pozitívnych pocitov – boli predpojatí, mysleli negatívne – čo významne súvisí s tým, ako sú sociálne prepojení. Tí, ktorí boli menej sociálne prepojení, boli poznačení viac.

Fyzický kontakt je kľúčovou súčasťou hry detí.

Je pravdepodobné, že deti sú ešte zraniteľnejšie, pokiaľ ide o dlhodobé účinky oneskorenia alebo neprítomnosti v interakcii medzi rovnými. Ak deti nie sú schopné tvorivo sa hrať s ostatnými deťmi, je pravdepodobné, že to bude mať vplyv aj na učenie sa empatie, kompromisu a zvládania ich emócií, vývinu jazyka a sociálnej komunikácie. Ukázalo sa totiž, že deťom s vyšším sociálnym poznaním sa na strednej škole darí lepšie.

Postihnuté môžu byť najmä niektoré deti, vrátane plachých alebo úzkostných a detí s poruchami neurového vývoja, ako je porucha autistického spektra (PAS). Pokiaľ ide o túto poslednú skupinu, je dôležité, aby sa psychologická a farmakologická liečba začala už v ranom veku, ktorá si vyžaduje sociálnu interakciu. Jedna nedávna štúdia ukázala, že je možné zlepšiť príznaky PAS u malých detí vo veku od troch do šiestich rokov so závažným ochorením PAS.

To najlepšie, čo momentálne môžete ako rodič urobiť, je preto zabezpečiť, aby vaše malé dieťa malo príležitosť na hru a sociálnu interakciu s ostatnými deťmi.

Vlády by tiež mali vyvinúť špeciálne programy pre batoľatá a deti, ktoré by im pomohli získať naspäť kritické obdobie sociálneho rozvoja mozgu, ktoré stratili. Existujú dôkazy, že deti môžu mať prospech zo sociálneho kognitívneho tréningu, napríklad čítanie a rozprávanie o emotívnych príbehoch.

Osamelosť ovplyvňuje všetky vekové skupiny a je škodlivá pre fyzické a duševné zdravie a pohodu. Našťastie teraz vieme, že náš mozog je stále vo vývoji až do ranej mladej dospelosti, a preto môže byť stále možná šanca opätovného získania stratených schopností.

Share.

Comments are closed.


Warning: Illegal string offset 'text' in /data/d/b/dbf1812d-1dab-4b8f-9af9-2d4077a77eb9/zizz.sk/web/wp-content/plugins/complianz-gdpr/integrations/plugins/amp.php on line 129